اخبار

گربه پرشین و معرفی 5 نوع از آنها

گربه پرشین

اگر قصد دارید یک گربه پرشین به خانواده خود اضافه کنید،اگر قبلاً یک گربه پرشین داشته اید و یا اینکه فقط می خواهید درباره یکی از قدیمی ترین و معروف ترین نژادهای جهان اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه این مطلب با حقایق جالب درباره گربه های پرشین آشنا می شوید و در این مقاله برخی از آنها را باهم بررسی میکنیم.

قبل از هر چیزی بهتر است بدانید گربه پرشین گربه سانانی هستند که بیشترین شجره نامه ثبت شده را دارند. این نژاد گربه بسیار قدیمی ازجایی که الان کشورما ایران است می آید و به همین دلیل نام کشور عزیزمان به این گربه می رسد.
علی‌رغم این باور عمومی، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیب ژنتیکی گربه پرشین بسیار شبیه گربه‌هایی است که از غرب اروپا سرچشمه می‌گیرند.

اما یک نظریه که خیلی رایج است می‌گوید که یک نجیب‌زاده ایتالیایی به نام پیترو دلا واله پس از اطلاع از زیبایی این نژاد در سفرش به ایران، تعدادی از گربه های پرشین را به اروپای غربی برد و یک تئوری جالب در باره این گربه است که می گویند آنها توسط بازرگانان ،مسافران و یا ملوانان (که اغلب برای خوش شانسی بچه گربه ها را به کشتی می آوردند)به اروپا آورده اند.

داستان منشأ هرچه که باشد، هنگامی که گربه های پرشین به سمت غرب جهان رسیدند، به سرعت به یکی از محبوب ترین نژادهای جهان تبدیل شدند.
علاوه بر این، هر نوع گربه پرشین را می توان با توجه به ویژگی هایشان به زیرگروه های مختلفی تقسیم کرد که شامل فهرست بسیار گسترده ای است.
شاید گربه‌های پرشین بیشتر به خاطر چهره‌های صاف، چشم‌های درشت و موهای بلند و مجلل‌شان شناخته می‌شوند، اما این گربه‌های زیبا چیزهای بیشتری از ظاهرشان دارند.

این گربه ها احتمالاً بیشتر با چهره‌های له شده‌شان دیدم و شناخته می‌شوند شاید تعجب کنید اگر بدانید این گربه ها همیشه پوزه‌های صافی نداشتند!!!
در واقع، آنها این ویژگی منحصر به فرد را نداشتند تا اینکه در دهه 1950 یک جهش ژنتیکی در برخی از گربه های ماده رخ داد.

در آن زمان که بعضی از بچه گربه ها با پوزه صاف به دنیا آمدند،از نظر بسیاری از پرورش دهندگان این ظاهر زیبا و دوست داشتنی بود و آنها شروع کردند به پرورش آن دسته از گربه ها که دارای این صفات بودند تا اینکه برای این نژاد این صفت رایج شد. صورت بسیار صاف یا له شده طبق انجمن طرفداران گربه تا دهه 1980 به عنوان بخشی از ظاهر استاندارد این نژاد پذیرفته شد. از آنجایی که این گربه ها به دلیل تغییر ژنتیکی منجر به چندین مشکل جدی بهداشتی می شدند ، شورای دامپزشکان نژاد پرشین شروع به تنظیم استانداردها و حمایت از پرورش گربه های پرشین با ویژگی های کمتر افراطی کرد. برای این گربه ها اشک‌ریزش، آبریزش چشم، مشکلات تنفسی، مشکلات دندانی، مشکل در خوردن غذا رایج است و بسیاری از یک بیماری کلیوی مادرزادی به نام بیماری کلیه پلی کیستیک رنج می برند.
خلق و خوی گربه پرشین چگونه است؟
این یک واقعیت است که گربه های پرشین زیاد می خوابند!!!
به نظر می رسد آنها از این همه زیبایی خود مطلع هستند و دوست دارد که همیشه مورد ناز و نوازش قرار بگیرند.

بهتر از است اینو بدانید که پرشین یک گربه اشرافی است که بیش از هر نژاد دیگری نیاز به توجه دارد. دوست ندارد تنها بماند و حتی اعضای خانواده را دنبال می کند تا از آنها جدا نشود این حیوان خانگی بسیار وابسته است.

 

جهت اطلاع از خرید مسواک و خمیر دندان سگ و مشاهده لیست محصولات کلیک کنید.

 

گربه ای با پوشش ابریشمی

یکی دیگر از ویژگی های گربه پرشین ، موهای بلند و مجلل آنهاست. موهای گربه پرشین از دو لایه تشکیل شده اند موهای زیرین که پوشش کوتاه و یک روکش بلند و ابریشمی که البته تمایل زیادی به ریزش دارند!

 

 

نحوه نگهداری از موهای گربه پرشین

این نژاد نسبت به سایر گربه‌ها به شسته شو و مراقبت و شانه کردن بیشتری نیاز دارد. مو گربه پرشین از خز بسیار ضخیم ساخته شده است که باید با شامپو مخصوص و شانه های مخصوص گربه ها، حمام و برس خورده شود.این محصولات زیبایی و بهداشتی مخصوص گربه پرشین را میتونید از چیوو تهیه فرمایید

علاوه بر این، بهتر است موهای آن توسط یک متخصص گرومر اصلاح شود. راه اصلی برای لذت بردن از یک گربه پرشین بی عیب و نقص این است که از یک آرایشگر متخصص حیوانات خانگی استفاده کنید تا به طور مرتب خز آن را کوتاه کند. همچنین توصیه می کنیم یاد بگیرید که چگونه موهای گره خورده گربه خود را باز کنید.

گربه هایی که اصلا نمیپرند!

برخلاف بسیاری از گربه‌های دیگر، گربه‌های پرشین به پریدن در هوا یا حتی پریدن از روی مبلمان یا جاهای بلند شناخته شده نیستند. حتما برایتان سوال میشود که چرا؟ مسئله پاهای کوتاه آنهاست..
همه گربه ها دارای پاهای بلند که مناسب برای پریدن از زمین باشند نیستند. نژادهای پا کوتاه که به جز پرشین ها می توان به مانچکین ها و برخی از هیمالین ها اشاره کرد پرش های قابل توجهی ندارند. پاهای عقبی آنها کوتاه هستند و مانند سایر گربه ها به آنها قدرت کافی را برای پرش نمی دهد، بنابراین گربه های پرشین خود را معمولاً روی جاهای بلند نمی بینید. با این حال، همه این مبحث ها نسبی هستند و همه این ها به این معنی است که کمتر احتمال دارد وارد آشپزخانه خود شوید و گربه پرشین خود را آنجا پیدا کنید که روی پیشخوان شما نشسته است.ولی همیشه این را بخاطر داشته باشید که صندلی‌ها یا چهارپایه‌ها را کنار پیشخوان نگذارید، یا حداقل آن‌ها به جایی نچسبانید، در غیر این صورت گربه پرشین شما ممکن است راهی برای رسیدن به جایی که به ظاهر دست نیافتنی است پیدا کند.

 

اگر در رابطه با تربیت گربه کافی ندارید ما در این مقاله به طور کامل به همه موارد پرداخته ایم، می‌توانید در مقالات دیگر مطالعه کنید.

 

گربه ای در کنار شخصیت های تاریخی

جالبه بدونید که گربه پرشین در همه تاریخ گربه محبوبی به حساب میامده است و به جز والدین این گربه ها خانواده های سلطنتی، شخصیت های تاریخی و سلبریتی ها عاشق این گربه های مو بلند دوست داشتنی بودند و البته هستند.
برخی از شناخته شده ترین چهره های سرشناس جهان عبارتند از ملکه ویکتوریا ، فلورانس نایتینگل که در طول زندگی خود بیش از 60 گربه داشت. و مرلین مونرو که اسم گربه سفید دوست داشتنیشو میتسو گذاشته بود.

 

غذای بچه گربه چیست؟ به طور کامل در مورد اینکه به بچه گربه چه غذایی بدهیم در مقالات دیگر صحبت کرده ایم.

 

انواع گربه پرشین

راستش را بخواهید از آنجایی که پرورش دهندگان بسیار زیادی وجود دارد، انواع بی شماری از این نژاد در سرار دنیا هستند و درادامه این مطلب قصد داریم به انواع اصلی گربه های پرشین بپردازیم.

صورت عروسکی

گربه های پرشین صورت عروسکی به عنوان قدیمی ترین نوع پرشین ها شناخته می شوند.
این نوع از پرشین ها ویژگی های افراطی ندارند. طول بینی آن ها یک طول معمولی است که با بقیه صورتش متناسب است.بینی این گربه‌ها برخلاف پرشین های صورت فلت،کشیده تر و به سمت بیرون است به همین علت می‌توانند راحت‌تر از گربه‌های پرشین دیگر نفس بکشنند.
همچنین آنها کمتر دچار لک شدن چشم و مشکلات تخلیه چشم می شوند

معمولا مشکلات سلامتی که برای این نژاد تشخیص داده شده است را این نوع گربه کمتر با آنها دستو پنجه نرم میکنند.اما بهتر است این را به خاطر داشته باشیم، حتی اگر آنها مشکلات سلامتی زیادی را تجربه نمی کنند، هنوز هم یک نژاد با نگهداری بالا هستند.
درست است که آنها ویژگی های صورت له شده را ندارند اما همچنان گربه پرشین صورت عروسکی نسخه قدیمی این نژاد هستند.

گربه پرشین صورت عروسکی دارای مو های نرم،ابریشمی و بلند هستند. آنها در رنگهای گوناگونی عرضه میشوند

صورت فلت

شناخته شده ترین نوع از گربه های پرشین برمیگردد به گربه صورت فلت که دارای ویژگی‌های قابل تشخیص تری هستند.همانطور که در مطالب بالاتر به آن اشاره شد در دهه 1950 یک جهش ژنتیکی باعث صافی صورت در این گربه ها شده است.

این گربه ها سر مربعی شکل، بینی کوچک و فک بلند دارند. آنها همچنین گونه های گرد و چشم های دایره ای بزرگی دارند. این ساختار صورت باعث می شود گربه های پرشین دچار مشکل تنفسی شوند. اگر گربه پرشین شو سرما خورده باشد، تنفس طبیعی برای این گربه ها تقریبا غیرممکن می شود. بسیاری از این پرشین ها آسم را تجربه می کنند. اغلب به نظر می رسد که بینی آنها مستقیماً بین چشمانشان قرار دارد.

پرشین های صورت فلت نژادی هستند که به نگهداری بیشتری احتیاج دارند. علاوه بر نظافت منظم موهای بلند آنها ، والدین آنها مجبورند به طور منظم چشمان این گربه ها را پاک کنند چرا که چشم آنها دارای مشکلات زهکشی است که اگر به درستی مدیریت نشود می تواند باعث لکه شدن موهای کنار چشم شود

جهت کسب اطلاع از قیمت ناخن گیر گربه و مشاهده محصولات، کلیک کنید.

 

پرشین چینچیلا

گربه های ایرانی چینچیلا تنوع بسیار چشمگیری دارند. این گربه ها مو های ضخیم و پرپشتی دارند

در حالی که گربه پرشین تنوع رنگ های مختلفی دارند اما بیشتر گربه‌های چینچیلا معمولاً سفید نقره‌ای هستند. چشم‌ها، لب‌ها و بینی عروسک‌ مانند آنها به رنگ سیاه پوشیده شده است. این گربه‌ها دارای زیرپوش روشن و موهایی با رنگ‌های ظریف هستند و چشمان آنها به رنگ سبز یا آبی هستند

در رابطه با بیماری های سلامتی آنها باید گفت آنها مستعد بیماری کلیوی و مشکلات قلبی هستند و همچنین، گاهی اوقات صورت صافی دارند که می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.

جهت مشاهده صفحه محصولات ووم گربه و دریافت قیمت، کلیک کنید.

 

اگزوتیک مو کوتاه

گربه اگزوتیک به گونه ای پرورش داده شد که گونه مو کوتاه یک گربه پرشین باشد. این گربه های یازیگوش و دوست داشتنی صورتی صاف و چشمانی درشت دارند. برخلاف انواع موهای بلند، این گربه ها می توانند خودشان را مرتب کنند

متأسفانه این نوع گربه هم به دلیل ساختار صورتش باعث مشکلات بهداشتی مربوط به گربه های پرشین می شود. آنها اغلب در تنفس مشکل دارند و در بیشتر آنها نشانه هایی از مشکلات تخلیه مجرای اشکی دیده میشود.
همچنین این گربه‌ها نسبت به پرشین های مو بلند بازیگوش‌تر هستند. آنها بسیار مهربانند و دوست ندارند تنها در خانه بمانند.

هیمیلا

خوب، احتمالاً منتظر این بودید. هیمالیا محبوب ترین گونه گربه پرشین است

هیمالیا برای اولین بار زمانی که یک پرورش دهنده نژاد پرشین و سیامی را تلاقی کرد توسعه یافت. این گربه ها به داشتن رنگ آمیزی سیامی و ویژگی های پرشین معروف هستند.همه گربه های هیمالیا چشمان آبی نافذ دارند.

پرشین هیمالیا می توانند صورت صاف یا گرد داشته باشند. متأسفانه هیمالیایی‌های صورت صاف مشکلات سلامتی را که در سایر گونه‌های گربه پرشین مشاهده می‌شود، تجربه می‌کنند.

پرشین هیمالیا عموما آرام هستند. اما، آنها گاهی اوقات طبیعت بازیگوشی را نشان می دهند که از نژاد سیامی خود به ارث برده اند.

همچنین انجمن گربه ها ،گربه های پرشین را از نظر رنگ بندی به چند دسته تقسیم کرده اند.

خالص

گربه های پرشین در تقسیم بندی خالص دارای موهای تک رنگی هستند. موهای آنها هیچ طرح و نشانی ندارد. آنها می توانند سفید، سیاه، نقره ای، آبی یا شکلاتی باشند.

نقره ای و طلایی

این نوع از گربه ها دارای موهای سفید در سرتاسر بدنشان هستند که با رگه هایی از نقره ای یا طلایی خط های زیبایی رو بدنشان نقش بسته شده است و در نزدیکی جاهایی مانند گوش ها و پنجه ها تیره میشود.

دودی و سایه دار

این پرشین ها دیدینی هستند. وقتی گربه یکجا نشسته است، به نظر می رسد که یک موی تک رنگ دارد. اما وقتی گربه شروع به حرکت می کند، موهای گربه باز می شود ویک ترکیب رنگ دیدنی را به نمایش میزارد

دو رنگ

در این دسته از پرشین ها دو یا چند رنگ همزمان دیده میشود

 

جهت اطلاع از قیمت تشویقی گربه در انواع مختلف کلیک کنید.

 

خلاصه
امیدواریم این مقاله به شما درک بهتری از انواع گربه های پرشین داده باشد. در آخر میخوایم یک جمع بندی سریع انجام دهیم تا مطمئن شویم که هرآنچه نیاز دارید اینجا گفته شده است.

تنها یک نژاد گربه ایرانی وجود دارد. اما در طول سال ها، پرورش دهندگان انواع مختلفی از این نژاد را توسعه داده اند.

دربین انواع پرشین ها برخی از تمایزات در ساختار صورت پرشین ها دیده می شود. گربه های پرشین اصیل صورت گرد دارند. پرشین ها صورت فلت دارای صورت صافی هستند که به همان علت باعث بروز مشکلات سلامتی مختلفی می شود.و بیشتر انواع پرشین ها از مشکلات تنفسی رنج می برد.

علاوه بر ساختار صورت، از پوشش آنها برای متمایز کردن انواع گربه پرشین استفاده می شود. پرشین های چینچیلا مو‌های بلند و سفیدی دارند. گربه پرشین اگزوتیک تنها گونه پرشین مو کوتاه است. همه انواع دیگر دارای مو های بلندی هستند

اگر قصد دارید گربه ای را بیاورید، قبل از تصمیم گیری در مورد گربه، حتماً درباره پرورش دهنده تحقیق کنید. اما اگر از یک پرورش دهنده معتبر گربتان را میگیرید در آخر به خودتان بستگی دارد که کدام نوع گربه پرشین را انتخاب میکنید..

شما چه نوع گربه ایرانی دارید؟ آیا در مقاله ما با تنوع جدیدی آشنا شدید؟ ما دوست داریم نظرات شما را بخوانیم.

سرویس آنلاین پت چیوو ارائه دهنده انواع غذای گربه ، غذای خشک گربه ، کنسرو گربه با امکان ارسال به سراسر کشور میباشد شما می توانید به راحتی سفارش خودتون رو ثبت کنید و در زمان کوتاه درب منزل خودتون تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *